Фото термини

Аберации – Оптически грешки, в резултат на които обективът възпроизвежда не отчетлив и изкривен образ.

Артефакт – дефект в дигиталното изображение.

Бленда (диафрагма)
- Променлив отвор в обектива, през който минава светлината за да достигне до матрицата (филма).

Буфер – Междинен запис от информация в дигиталната камера, където може да се съхраняват серия от снимки, заснети за кратко време преди да се трансферират към картата с паметта.

Бял баланс – Настройка на фото камерата, която се използва за да балансира експозицията и цвета при различните видове светлина.

Варио – Обектив с променящо се фокусно разстояние.

Визьор – Оптична система, която позволява на снимащия да вижда изображението, което ще се включи в окончателната снимка.

Висок ключ (High key) - фотографски похват, при който фотографията е с преобладаващи светли тонове.

Градуиране – Леко преминаване на един тон или цвят към друг, или от прозрачност към някакъв нюанс. Градиентните филтри за обективи, например, могат да бъдат тъмни от единия край и напълно безцветни в другия.

Дифузия – Разсейването на материалите в резултат на което се получава омекотяване на светлината. В природата се предизвиква от мъглата и облачността, може също да бъде симулирана със софт боксове или дифузьор.

Допълнение (plug-in) – В обработваща програма, софтуер създаден от трето лице, за да допълва характеристиките на програмата.

Дълбочина на рязкост (острота) – Разстоянието пред и зад точката на фокусиране, в което обекта е рязко изобразен.

Експозиционен клин (Bracketing) – Метод, който осигурява правилно експониране на кадъра, като се заснемат три снимки; една с предполагаемата правилна експозиция, една леко преекспонирана и една леко недоекспонирана.

Затвор – Механизъм в камерите, контролиращ времето за което ще се експонира светлочувствителният материал. Много дигитални камери нямат затвор, но терминът се използва за да описва електронния контрол върху големината на експозицията.

Зрителен ъгъл – Обхвата от сцената, който обектива „вижда”, измерен в градуси.

Изрязване (cropping) – Процес, чрез който премахваме нежелани зони от изображението.

Кадрирането включва творчески елемент и цели композиционно построяване на кадъра и правилно подреждане на съставните елементи в него.

Колаж – При обработването на изображението процесът на съединяване на няколко кадъра в едно изображение.

Компенсация на експозицията – Настройка позволяваща на снимащия да преекспонира или да недоекспонира кадъра, спрямо измерената от апарата стойност.

Компресия – Техника за намаляване количеството пространство, което заема файлът, като форматирате информацията по различен начин.

Конвергенция – Изкривяването на паралелните линии, особено при архитектурата, причинено от гледната точка на обектива.

Контраст – Степента на тоновете в изображението от ярките светлини до тъмните сенки.

Макро – Функция, предлагана от някои обективи и камери, която позволява на обектива или камерата да фокусира от много малко разстояние.

Маска – В обработваща програма шаблон, който скрива част от изображението. Един от най-важните инструменти при обработването на изображението. Използва се за да ограничи промените само в определена зона или за да защити част от изображението от промяна.

Многоточково измерване (multi-segment metering) – Познато още като: матрично, многозоново, тип „пчелна пита” и др. Измерваща система, която отчита светлината в различни точки от кадъра, прави изчисления въз основа на алгоритми и дава по-точни експозиции при по-разнообразни условия.

Наситеност – Чистотата на цвета - от най-светлия нюанс до най-тъмния и наситен цвят.

Нисък ключ (Low key) – фотографски похват, при който фотографията е с преобладаващи тъмни тонове.

Панорама – Широко кадрирано изображение.

Приоритет на блендата (Aperture Priority) – Полуавтоматичен режим, при който снимащия избира желаната бленда, а фотоапарата избира съответстващата скорост на затвора за правилна експозиция.

Приоритет на затвора (Shutter Priority) - Полуавтоматичен режим, при който снимащия избира желаната скорост на затвора, а фотоапарата избира съответстващата бленда за правилна експозиция.

Резолюция – Степента от детайл в дигиталното изображение, измервана в пиксели, линии на инч или точки на инч.

Сенник на обектива – Приспособление, което предпазва челния елемент на обектива от преки светлинни лъчи.

Сива скала – Изображение изградено в резултат от 256 сиви тона, покриващи цялата гама между черно и бяло.

Скорост на затвора – Времето за което затворът открива филма или матрицата за светлината по време на експозицията.

Спотово измерване (spot metering) - Измерваща система, която отчита светлината от много малка част от кадъра (под 5 %).

Телеобектив – Обектив с фокусно разстояние, което позволява да уголемим отдалечените обекти. Има ограничена дълбочина на острота и малък зрителен ъгъл.

Телеконвертор – Устройство, което се монтира на обектива за да се увеличи фокусното му разстояние. (обикновено от 1,4х до 2х)

Удължителни пръстени – Приспособления, които се поставят между тялото на фотоапарата и обектива с цел да се увеличи фокусното разстояние. Използват се за макро фотография.

Филтър – Стъкло или пластмаса, оцветено или с някакво специално покритие, което се поставя пред обектива и променя светлината достигаща до матрицата или филма. Филтрите могат да видоизменят цвета или качеството на светлината или относителното предаване на някои тонове, както и да намаляват замъгляване или яркост или да предизвикват специални ефекти.

Фокус – Оптично състояния, при което светлинните лъчи се събират върху филма или матрицата, за да изградят възможно най-рязкото изображение.

Фокусно разстояние – Разстоянието между оптичния център на обектива и точката на фокусиране, когато обективът е фокусиран на безкрайност.

Хистограма
– Карта на разпределение на тоновете в изображението, представена като графика. Хоризонталната ос преминава от най-тъмните тонове към най-светлите, а вертикалната показва броя на пикселите в тези граници.

Цветен тон – Чистият цвят, определен от позицията му в цветния спектър.

Цветна температура
– Начин на описване на разликите на цветовете на светлината, измерва се в Келвини и използва скала, която варира, между тъмно червено (1 900К), през оранжево, жълто, бяло и синьо (10 000К).

Централно притеглено измерване (Center weighted metering) - Измерваща система, която отчита светлината предимно от централната част на кадъра.

Шум – Произволни малки петна в дигитално изображение, които са нежелани, причинени от електрически сигнали, не успели да се превърнат в изображение.

Яркост – Степен на интензивност на светлината. Една от трите величини от цветната HSB система.

ISO – Международна стандартна характеристика за чувствителността на филма. Колкото по-чувствителен е филма, толкова повече се увеличава характеристиката му, като създава правилна експозиция с по-малко светлина и/или по-кратко експозиционно време. По-високочувствителният филм създава по-голямо зърно в изображението (при дигиталните фотоапарати се увеличава щума).

Източник : ProPics.eu